czwartek, 14 stycznia 2016

Czy szczerość to chamstwo?

Nauczyciele przed zakończeniem semestru dostali takiego bzika, że przez ostatnie parę dni zrobili tyle sprawdzianów i kartkówek, że nie da się zliczyć, a najgorsze jest to, że końca nie widać. Monotonia związana ze szkołą jest przygnębiająca, a upragnione ferie z każdym dniem wydają się być coraz dalej niż bliżej. Nad tematem tego posta tez zastanawiałam się długo; na początek nie chciałam dawać czegoś 'ciężkiego' ale pisanie o czymś banalnym wydaje się nie mieć większego sensu. Mam zdolności do przedłużania i odkładania pierwotnego tematu na dalszy plan, więc bez przedłużania zapraszam do lektury ;)
Kłamstwa przychodzą bardzo łatwo. Kłamstwo jest przecież wygodniejszym wyjściem dla nas. Czasem boimy się powiedzieć prawdę, boimy się jej skutków i konsekwencji. Dlatego nauczyliśmy się kłamać. Jesteśmy w tym bezbłędni. Bywa tak, że sami zaczynamy wierzyć w nasze kłamstwa. W swojej głowie szukamy chociaż odrobiny prawdy, a jeżeli ją znajdziemy uważamy nasze krętactwa za prawdę. Prawdę, której nie ma. Fałszywość ogarnia nas samych, ona ogarnia cały świat.
Znajdują się osoby, które potrafią powiedzieć prawdę. Wtedy ten ktoś uznawany jest za osobę chamską. Tak bardzo nauczyliśmy się kłamstw. Słuchanie ich sprawia nam wielką przyjemność.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się ile komplementów, które w życiu słyszeliście było wypowiedzianych tak szczerze, prosto z serca? A może słyszeliśmy je tylko dlatego, że ktoś chciał nam się podlizać, chciał abyśmy uznawali go za kogoś lepszego, milszego niż tak naprawdę jest?
Jesteśmy tchórzami. Boimy się usłyszeć prawdę. Wszędzie możemy znaleźć teksty typu: "Najgorsza prawda jest lepsza niż najlepsze kłamstwo". Ciągle napawamy się takimi tekstami, ale ile z nich zostaje przez nas przyswojonych? Niewiele. Szczerość to coś co powinniśmy cenić sobie w ludziach. Niestety te wartości zanikają, a my karmimy się fałszywością codziennie. Wypowiadanie kłamstw staje się dla nas chlebem powszednim, a nasze życie zamienia się w jedną wielką bujdę. Żyjemy w wyimaginowanym świecie, który opiera się przede wszystkim na kanciarstwie. Szczerość to nie chamstwo. Gdyby istniała Czerwona Księga UNESCO z cechami ludzkimi, którym grozi wyginięcie na pewno znalazłaby się szczerość. Często mylimy ją z chamstwem, bierzemy ją za coś czym nie jest, a jej posiadaczy oskarżamy za coś czego nie zrobili.
Oczywiście istnieją przypadki, gdzie ludzie będący chamscy tłumaczą się szczerością. Lecz wtedy bez problemu możemy sami to oceniać, bo przecież my wiemy najlepiej co zrobiliśmy i jacy jesteśmy i nie pozwólmy nikomu wciskać nam kitów. Jednak jeśli nawet najgorsza prawda zostanie powiedziana pod naszym adresem nie kłóćmy się, bo prawda to prawda, a kłamstwo ma krótkie nogi i daleko na nim nie zajedziemy.
Mam nadzieję, że trochę przemyślicie ten temat. Sama zdałam sobie sprawę jak nieprawda ogarnęła moje życie i jeżeli pozwolę jej to robić ona mnie obezwładni. Dziękuję za wszystkie miłe komentarze pod moim pierwszym postem, a dziś jestem już z drugim. Ja lecę dalej się uczyć, bo naprawdę mam tyle materiału do ogarnięcia z różnych przedmiotów, że ho ho. Jutro czekają mnie 3 sprawdziany.
Ach, widzicie te zdjęcia? Robiłam zdjęcia specjalnie do tego posta i..? I nie pytajcie nawet co się stało, straciłam je i jestem załamana serio, więc wrzucam byle co, żeby nie było "sucho" :) Dziękuję jeszcze raz bardzo serdecznie. Widzimy się za parę dni w kolejnym poście. Do następnego! ♥

 Tak to ja, wychodzę ZAWSZE jak idiotka, więc wybaczcie :))
9 komentarzy:

 1. Zgadzam się, że szczerość jest tym co brakuje dużej ilości ludziom :(
  Ładnie wyszłaś ! ♥

  OFFICIAL PATTY :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post!
  A co do zdjęć: pomyśl, co przeżywałam, kiedy napisałam piękną, przemyślaną, pozytywną notkę z humorem i... brakło internetu. Post nie zapisany, wszystko poszło się bujać xd.
  No ale cóż, trzeba czasem zacząć jeszcze raz.
  Jak już mówiłam/pisałam, super notka, czekam na więcej!
  Picturesque Life

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Ja praktycznie leżałam przy niektórych zdjęciach, aby zrobić super ujęcie, i żeby tutaj był dobry kadr, tu światło itd. Przepadło bezpowrotnie. Takie życie, haha (Przynajmniej moje ;D)

   Usuń
 3. jak dla mnie szczerosc to tylko forma opinii a nie chamstwo
  http://happinessismytarget.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerość zawsze pozostanie szczerością i powinna być dobrze odbierana :)
  Zapraszam do mnie, może wspólna obserwacja? :)

  veronicalucy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli Ci się podoba to obserwuj, jeżeli nie to nie, najzwyczajniej w świecie. Myślę, że zabawa we wspólną obserwację nie mam większego sensu :)

   Usuń